22 лютого 2019 р.

ГОРМОНАЛЬНИЙ ДИСБАЛАНС

Гормональні збої в організмі жінки можуть призвести
не тільки до порушення циклу, а й до безпліддя та онкозахворювань

Здоровий зовнішній вигляд, гарна зовнішність, регулярний менструальний цикл, стабільний настрій і можливість народжувати здорових дітей – усе це прямо залежить від гормонального балансу в організмі жінки. Гормони відповідають за численні фізіологічні і психічні процеси протягом всього нашого життя - обмін речовин, швидкість росту, плідність і статевий потяг, впливають на наш настрій і вагу тіла. Всі гормони в організмі повинні перебувати в стані чіткого балансу.
Жіночий організм вразливий, на стан здоров'я жінки вливають гострий і хронічний стрес, перевтома, незбалансоване харчування, надмірні фізичні та розумові навантаження, шкідливі звички та погана екологія. Кожен із цих факторів може негативно вплинути на роботу щитовидки, наднирників і яєчників, а порушення їхньої функції і призводить до гормонального збою в організмі жінки. І навпаки – тільки узгоджена і нормальна робота всіх цих органів забезпечує гормональний баланс.

Гормональна діяльність жіночого організму починається насамперед із головного мозку,  спочатку гіпофіз виділяє біологічно активні речовини, і потім ці гормони впливають на роботу щитовидної залози, наднирників і яєчників, які після того теж виділяють свої гормони.
Насамперед про гормональний дисбаланс свідчить порушення менструального циклу. Нерегулярна овуляція – одна з основних причин дисбалансу естрогену і прогестерону у жінок. Нормальні місячні в жінки мають тривати 5-6 днів, проходити через 28-30 днів, але не раніше, ніж на 21-ий день і не пізніше, ніж на 35-ий, без попередніх виділень, болів унизу живота та міжменструальних кровотеч. Якщо ж місячні надто рідкі чи часті, виділення незначні чи навпаки надмірні, надто короткі чи тривалі, болючі або ж супроводжуються виділеннями між місячними, то цикл порушений. Це може бути біль на рівні попереку із запаленням в черевній порожнині, хворобливі менструальні коліки, згустки крові під час місячних виділень, біль внизу живота або в яєчниках. Гормональний збій може бути викликаний прийомом медикаментів, які використовуються для лікування захворювань. Це той випадок, коли препарат приймається жінками для корекції менструального циклу і при лікуванні від безпліддя. У багатьох жінок гормональний збій проявляється під час прийому оральних контрацептивних препаратів.

Також варто звернути увагу й на косметичні симптоми гормональних порушень. Багато вважають, що акне (вугрі) характерне тільки для підліткового періоду, проте це не так. Порушення роботи сальних залоз може виникати при будь-якому віці, і часто це викликано дисбалансом між чоловічими і жіночими гормонами. Якщо прищики є хронічними і постійно запалюються, можливо варто обстежитись на наявність андрогенного дисбалансу. Якщо під час місячних чи перед ними в жінки починаються вугрові висипи, на голові волосся випадає, а в небажаних місцях (над верхньою губою, на бороді, між лопатками, на задній частині стегон) росте, це свідчить про порушення функції наднирників і яєчників, цей синдром називається гірсутним і намагатися позбутися його тільки за допомогою косметологів марно. Це гормональне порушення, лікувати яке потрібно у гінеколога-ендокринолога.

Варто проконсультуватися з цим лікарем і тим жінкам, котрі почали різко набирати вагу та гладшати чи худнути без видимих причин, тобто зміни способу життя чи харчування.
Якщо в житті жінки нічого не змінилося, окрім маси тіла, це може свідчити про гормональні порушення з боку щитовидної залози, наднирників чи яєчників. У медицині цей синдром називається метаболічним і проявляється у вигляді збільшення ваги навіть у тих жінок чи дівчат, котрі майже нічого не їдять, а також супроводжується підвищенням тиску та появою розтяжок. Про метаболічний синдром свідчить і зменшення ваги тіла. Річ у тому, що жіночий гормон лептин виробляє жирова тканина у підшкірному жирі, тож якщо його замало, то й гормонів недостатньо. Саме тому в спортсменок чи дівчат, котрі захоплюються жорсткими дієтами, виникають гормональні порушення і нерідко вони стають безплідними.

Часто гормональні збої відбуваються в період статевого дозрівання дівчат з приходом перших місячних. Саме в цей час відбувається формування дітородних органів і функцій.
Під час статевого дозрівання гормони й емоції дуже пов’язані. Це той період, коли дівчата особливо переживають через свою зовнішність, оцінки, майбутнє і як результат – часто піддаються стресу, який може призвести до ендокринно-гінекологічних патологій, порушення менструальної функції - серед підлітків 40% має порушення менструального циклу. Лише до 18 років гормональний фон стає стабільним, але тільки у 60% дівчат менструальна функція налагоджується сама, решті потрібна допомога лікарів. В деяких випадках в норму кількість гормонів приходить лише після народження першої дитини.

Тривога, депресія, головний біль і втома теж відносяться до симптомів гормонального збою. Втома, слабкість, дратівливість можуть бути симптомами гіпертиреозу, який погіршує якість життя і призводить до неприємних захворювань. Крім іншого, збій може супроводжуватися фіброзно-кістозною мастопатією, фібромою, ендометріозом, зниженням сексуального потягу, інфекцією сечових шляхів. Одним з поширених і значних симптомів гормонального збою є безпліддя. Незважаючи на те, що ці симптоми не є рідкістю, багато жінок не пов’язують їх з гормональним збоєм.

Гормональний дисбаланс після пологів проявляється тривалим періодом відновлення циклу, затримками, нерегулярними місячними та нестабільність настрою, але в більшості випадків все повертається в норму до того часу, як дитині виповниться півроку. Затримки чи часті місячні бувають після аборту або викидня, оскільки штучне або спонтанне переривання вагітності стає причиною різкої перебудови всіх систем організму, який вже почав настроюватися на виношування і народження малюка. Доведено, що гормональний збій найчастіше викликаний стресом. Напружений спосіб життя, нездоровий раціон харчування, недосипання – основні фактори, які беруть участь в дисбалансі. Повсякденні зобов’язання, тривога, нерви – все це призводить до надмірного вироблення кортизолу - гормону стресу в організмі, викликаючи серйозні гормональні захворювання.

Окрім порушення менструального циклу гормональні збої можуть призвести до ранньої менопаузи. Якщо раніше менопауза в жінок починалася в 47-52 роки, то тепер наступає навіть раніше 40 років.
Жінки, яким іще немає 40 років. повинні звертати увагу на такі симптоми, як порушення сну та пам’яті, погіршення настрою, виникнення раптового жару по всьому тілу з потовиділенням, а також перепади тиску, сухість шкіри, ламкість волосся – усе це може свідчити про ранній початок менопаузи, тому зволікати зі зверненням до лікаря не варто. При ранній менопаузі через гормональні збої припиняється утворення яйцеклітин, тому й суттєво знижується надходження в організм естрогенів – жіночих гормонів, які регулюють водно-сольовий обмін, роблять шкіру більш пружною, а кістки міцнішими. Саме естрогени стимулюють утворення нової кісткової тканини, затримуючи в ній кальцій і фосфор, тож чим менше естрогенів, тим менше й цих мікроелементів. Тому в жінок із ранньою менопаузою значно раніше виникають болі у суглобах, а кістки стають ламкими.

Пам’ятайте, що тільки фахівець зможе поставити правильний діагноз і призначити відповідне лікування. Гінеколог-ендокринолог - лікар, який відповідає за нормальне, здорове функціонування жіночого організму. Порушення менструального циклу, дисфункція яєчників, болючі місячні, ендометріоз, надлишок чоловічих гормонів, клімакс – все це привід звернутися до гінеколога–ендокринолога.

 Лікування ендокринних розладів Рівне, лікування порушень менструального циклу, гормонозалежних доброякісних утворів, лікування ендокринного безпліддя, пов’язаних з патологією жіночої сфери репродуктивного та пострепродуктивного періоду:
  • порушень менструального циклу та аномальних маткових кровотеч
  • лікування гормонозалежних доброякісних утворів - полікістозу яйників, фолікулярних та лютеїнових кіст, фіброміоми матки, ендометріозу
  • гіперандрогенних станів у жінок
  • ендокринного безпліддя
  • синдрому виснажених та резистентних яєчників
  • обстеження на наявність запальних процесів
  • ожиріння та інших нейрообмінних синдромів
  • передменструального та клімактеричного синдромів
  • відхилень в жіночій сфері, що пов’язані з патологією щитовидної залози
Тривалість лікування залежить від причини виникнення дисбалансу гормонів і рівня гормонів. Відновлення може тривати як кілька тижнів, так кілька років. Наприклад, гормональний збій після пологів або аборту можна усунути протягом 3-4 тижнів, в той час як на відновлення після тривалого лікування сечостатевих інфекцій може піти більше року.

 Тож, чим раніше жінка звернеться до лікаря, тим буде легше відкорегувати її гормональний фон. На початкових стадіях гормональних порушень і взагалі можна обійтися без гормонів, а замінити їх гомеопатичними, рослинними, заспокійливими препаратами та вітамінами, антистресовою терапією, проконсультувати з питань дієти і фізичних навантажень.

Не забувайте відвідувати гінеколога-ендокринолога - це запорука того, що всі порушення або захворювання будуть своєчасно виявлені і усунені! 

Консультація лікаря гінеколога-ендокринолога

Обстеження та ультразвукову діагностику зі спеціалізацією гінекологічна ендокринологія проводить лікар гінеколог-ендокринолог Корчак Ігор Ярославович,член Асоціації гінекологів-ендокринологів України 
 посвідчення АГЕУ №166. 

Медичний центр сучасних технологій
"ВАШЕ ЗДОРОВ’Я"

Наша адреса: м. Рівне, вул. Данила Галицького, 1.
Телефони для попереднього запису:
(0362) 64-24-11
(050)  435 21 69
(097)  183 13 48

Графік роботи:
понеділок – п’ятниця: з 9.00 до 17.00;
субота:  з 9.00 до 13.00; неділя – вихідний Немає коментарів:

Дописати коментар