30 жовтня 2017 р.

ЕЛЕКТРОНЕЙРОМІОГРАФІЯ в Медцентрі «ВАШЕ ЗДОРОВ'Я»

Електронейроміографія – сучасний високоточний метод діагностики патології нервової системи і м’язів, комплекс електрофізіологічних досліджень, необхідних для оцінки функціонального стану нервово-м’язової системи.

Житковська Наталія Андріївна,
лікар функціональної діагностики
Нервова система нашого організму складається з двох частин, які функціонально пов'язані з другом - центральна нервова система і периферична. Зв’язок між ними здійснюється за допомогою електричних імпульсів, що передаються по нервам від нервових закінчень до головного і спинного мозку. Всі наші відчуття - це інформація, отримана від рецепторів і передана в мозок. При патології або захворюваннях порушуються шляхи передачі імпульсу і здатність правильного сприйняття інформації. Наприклад, може з'явитися відчуття оніміння, поколювання або мурашок по шкірі, порушеняя больової чутливості, а також роботи органів зору, слуху тощо. 
При пошкодженні або порушенні шляхів слідування імпульсу від головного або спинного мозку до м'язів людина взагалі втрачає здатність рухатися, або не може це зробити повноцінно. Це проявляється паралічами, слабкістю м'язів, парезами.
За статистикою, патологія рухових функцій розвивається у 60-75% випадках неврологічних та соматичних захворювань, що супроводжуються порушенням функції опорнорухового апарату. Тому об’єктивне визначення характеру та ступеня порушень діяльності нейромоторного апарату є важливим для встановлення діагнозу та механізмів розвитку захворювання, вирішення питань адекватної терапії. Електронейроміографія (ЕНМГ) - першочергове дослідження при підозрі на ураження структур периферичної нервової системи, вона дає можливість своєчасно встановити діагноз і почати необхідне лікування.

Електронейроміографія складається з двох здійснюваних одночасно досліджень:
 1. Електроміографія (ЕМГ) - визначення м’язової електричної активності в стані спокою та напруги.
 2. Електронейрографія (ЕНГ), яка дозволяє оцінити швидкість проходження по нервах електричного сигналу.
Електронейроміографія дозволяє:
• Оцінити здатність м'язових волокон скорочуватися під впливом подразнюючого фактора;
• Виміряти кількість і швидкість проходження імпульсів по нервах;
• Виявити місце пошкодження нервової тканини;
• Виявити, наскільки знижена швидкість проведення по нервових закінченням імпульсів і амплітуди їх потенціалу.
Електронейроміографія - єдиний метод своєчасної діагностики уражень корінців і нервових сплетінь спинного мозку. Більшість методів інструментального обстеження, які активно застосовувалися в попередні десятиліття (реоенцефалографія, дослідження електрозбудження м'язів і кривої «інтенсивність - тривалість», шкірна термометрія тощо) вже канули в Лету. Актуальними на даний момент є ЕНМГ і МРТ. Методика електронейроміографії дозволяє виявити порушення провідної функції головного і спинного мозку, стан периферичних нервів, наявність або наслідки травматичних ушкоджень нервів, визначити ступінь ураження різних структур нервів, а також контролювати процес відновлення рухових функцій. На основі даних ЕНМГ обстеження вдається поставити складний діагноз міастенії, розсіяного склерозу та інших дегенеративних захворювань нервової системи.

 В нашому Медцентрі сучасних  технологій «Ваше здоров'я» при проведенні ЕНМГ кваліфікований лікар може з високою точністю визначити не тільки вогнище, але і ступінь ураження нервової системи, а також здійснити:
 • контрольне обстеження ефективності проведеного лікування,
 • прогноз перебігу захворювання,
 • визначення характерних спадкових порушень,
 • визначення терміну давності неврологічних порушень,
 • ранню діагностику супутніх захворювань.
Дослідження дозволяє з високою точністю виявляти пошкодження, запалення, а також місця здавлювання нервів на кінцівках. Додатково можна виявити, чи йде процес відновлення нервової тканини а чи потрібен прийом спеціальних препаратів. При проведенні дослідження нашкірні електроди накладають не просто в місці м'язів, а в точках, де нервові волокна розташовані найближче до шкіри.

Коли варто пройти обстеження ЕНМГ?

Пацієнти часто задаються питанням — чи варто щось робити, якщо періодично відчувається дискомфорт, що виражається в онімінні кінцівок, порушенні температурної й больової чутливості, занадто частим «біганням мурашок» і перманентною слабкістю? До найчастіших симптомів, які потребують оцінки за допомогою ЕНМГ, належать затерпання та болі в стопах, слабкість в ногах, болі, які віддають в одну ногу, затерпання та болі у кистях (особливо вночі), швидка втомлюваність при фізичних навантаженнях, відчуття посмикувань у м’язах.

На жаль, найчастіше цим ознакам не надається особливого значення, люди просто ігнорують згадані симптоми, переконуючи себе, що все це — тимчасове й безпечне явище. Не кожний усвідомлює, що такі прояви можуть бути першим сигналом серйозних проблем зі здоров'ям, пов'язаних зі станом периферичного нейромоторного апарата й загрозливим погіршенням якості життя!

У разі затерпання, зниження сили у м’язах або їх похуданні, болях у кінцівках необхідно виключити ураження периферичної нервової системи, що можливо лише за допомогою електронейроміографії. Під час дослідження стимулюється окремий нерв і фіксується відповідний відповідний м'яз,  який іннервується цим нервом. Наприклад, при дослідженні головного мозку стимулюють слухові, зорові нерви і аналізують відповідь центральної нервової системи.

Електронейроміографія є найбільш інформативним методом дослідження, допомагає точно діагностувати захворювання верхніх та нижніх відділів кінцівок, судин та м'язів, допомагає виявити захворювання на ранній стадії, що істотно полегшує лікування.

Проведення ЕНМГ показане в таких випадках:

 • Полінейропатії, зокрема ураження нервів при цукровому діабеті (т.зв. діабетична полінейропатія), вживанні алкоголю (алкогольна невропатія), генетичних порушеннях (наприклад, полінейропатія Шарко-Марі) та інших патологіях.
 • Ураження нервів при травмах та дії інших чинників, ураження лицевого нерва, тунельні синдроми (наприклад, синдром карпального каналу).
 • Неврологічні прояви остеохондрозу, захворювання корінців (радикуліти, остеохондроз, мієлопатії, полірадикулоневропатія  Гієна-Баре).
 • Порушення нервово-м’язової передачі (міастенія, захворювання вилочкової залози - тимома).
 • Ураження передніх рогів спинного мозку (наприклад, боковий аміотрофічний склероз (БАС), спінальна аміотрофія)
 • Ураження м’язів, як спадкового характеру (міодистрофії, міотонії), так і набуте (поліміозит тощо).
Згідно із сучасними стандартами за рахунок нешкідливості, доступності та швидкості проведення ЕНМГ може бути рекомендована як першочергове дослідження при підозрі на ураження структур периферичної нервової системи.
Обстеження ЕНМГ у Медичному центрі сучасних  технологій «Ваше здоров'я» проводить спеціаліст, лікар функціональної діагностики Житковська Наталія Андріївна - висококваліфікований фахівець з понад 10-річним стажем, яка неодноразово проходила стажування в Україні та за кордоном. Процедура може тривати від 20 хв. до 1,5 години залежно від об’єму обстеження.
Кожен, хто піклується про здоров’я, може обстежитись без направлення, за власною ініціативою (коли відчуває якісь негаразди зі здоров'ям, або просто для профілактики). Ми приймаємо усіх пацієнтів, зокрема і тих, хто звернувся до нас, маючи направлення в інший лікувальний заклад.

 Методи ЕНМГ, які застосовуються
в МЦСТ «Ваше здоров'я» :

 • ЕНМГ верхніх кінцівок;
 • ЕНМГ нижних кінцівок;
 • ЕНМГ лицьового нерва;
 • ЕНМГ трійчастого нерва;
 • Н-рефлекс - обстеження мотонейронів спинного мозку, радикуліти та остеохондроз поперекового відділу хребта;
 • Міастенічний тест - виявлення порушення нервово-м’язевої передачі за допомогою стимулів.

Адреса Медичного центру сучасних технологій «ВАШЕ ЗДОРОВ’Я»:

м. Рівне, вул. Д. Галицького, 1

час роботи:
 • понеділок-п’ятниця з 8.00 до 17.00
 • субота з 9.00 до 13.00
телефони для попереднього запису:
 • (0362) 64-24-11
 • (050)  435 2169
 • (097)  183 1348 
Наш сайт

Немає коментарів:

Дописати коментар