ЛІКУВАННЯ НЕПЛІДДЯ

Основною запорукою успішного лікування непліддя у чоловіків та жінок є вчасно виставлений правильний діагноз з подальшим вибором відповідної тактики лікування.

Обстеження сімейних пар і лікування непліддя проводить лікар УЗД, лікар-репродуктолог, лікар акушер-гінеколог вищої категорії КОРЧАК ІГОР ЯРОСЛАВОВИЧ

 У нашій області, як і в Україні та світі, майже кожна п’ята пара має проблеми або з безпліддям, або з виношуванням плоду. Крім спадкових, гормональних факторів спричинити безпліддя може вплив запальних процесів, побічний вплив лікарських засобів, харчування, використання хімічних сполук в повсякденному житті тощо. Біля 20% пар в тій чи іншій мірі стикаються з проблемою завагітніти. Одним для цього потрібно просто більше часу і вагітність наступає через півроку,  а то й більше, іншим без допомоги лікарів не вдається подолати цю проблему. Безпліддя може стати надзвичайно болючим питанням для багатьох пар.

Перше і головне питання - як вибрати лікаря репродуктолога?

Дана патологія дуже багатогранна. Вона потребує знання кількох спеціальностей – класичної гінекології (вміння діагностики і лікування гінекологічних хвороб на основі гінекологічних оглядів та оцінки аналізів); ультразвукової діагностики (без УЗД більшості патології не виявити, з іншого боку тільки гінеколог-«узіст» зможе зрозуміти більшість виявленої патології); оперативної гінекології – потрібно знати, які оперативні методики ефективні та як використати їх в даній ситуації; ендокринології – часто безпліддя є результат ендокринологічної патології; рентгенології (найбільш достовірна діагностика патології маткових труб проводиться при рентгенографії); андрології – потрібно оцінити реальні шанси при чоловічій патології; володіння методиками репродуктивних технологій – екстракорпорального запліднення. Якщо ваш лікар є спеціаліст в цих сферах, та (що обовязково) орієнтується в сучасних підходах до лікування (для цього потрібно мінімум два-три рази на рік приймати участь в серйозних конгресах по даній спеціальності) – ви в надійних руках.

Які обов’язкові обстеження?

УЗД на 9-11 дні від початку місячних; гінекологічний огляд з мазками на флору та хламідіоз, мікоплазму, уреаплазму; визначення овуляції(УЗД контроль овуляції найдостовірніший), якщо вона відсутня – визначення рівня гормонів крові; обстеження чоловіка – спермограма; при безплідді більше року або при підозрі на проблеми з матковими трубами – перевірка прохідності маткових труб за допомогою рентгенографії. Можливі деякі додаткові обстеження в основному для уточнення знайденої патології або для контролю лікування.
Якщо ж вам при першій консультації лікар без пояснень причини назначив 10 чи 20 аналізів, можна запідозрити вашого лікаря в підвищеній лояльності до даної лабораторії чи засумніватись в його компетентності.

Скільки часу триває лікування?

Не більше року. Якщо за цей час не отримано ефекту, потрібно переходити до більш радикальних методик – оперативного лікування, а при відсутності результату – ЕКЗ (екстракорпорального запліднення).

Хто і коли повинен звертатися до лікаря за допомогою?

Через рік подружнього життя без запобігання вагітності виставляється діагноз безпліддя. Але щоб не задавнювати проблему, краще відвідати спеціаліста репродуктолога через 6 місяців після  життя подружжя для виявлення патології або, можливо, для отримання рекомендацій по корекції поведінки, харчування, виконання яких навіть без лікування  знімуть цю проблему.

Що робити при непрохідності маткових труб?

Якщо запальний процес, який привів до непрохідності «свіжий»( до кількох тижнів) – можливе протизапальне лікування з використанням кількох антибіотиків з послідуючим ультразвуковим або рентгенівським контролем прохідності маткових труб. При «застарілому» процесі (тривалістю від місяців і більше) краще не тратити час, надії та гроші - планувати ЕКЗ після видалення змінених труб. Ефективність операцій по відновленню труб дуже низька і складає менше 5%, а маткових вагітностей після таких операцій практично не буває.

Що робити при низькому фолікулярному резерві (показники: кількість фолікулів по УЗД та рівень антимюллеровського гормону (АМГ)?

Якщо антимюллеровський гормон від 0.5 до 1.0, вірогідність вагітності знижується, при показнику менше 0.5 – вірогідність дуже низька. Хоча в деяких випадках бувають виключення з правил. При даній патології – найкращий результат – ЕКЗ з донацією яйцеклітини (результати при цій методиці дуже високі – біля 50-60% з першої спроби).

Чи заважає завагітніти, виносити вагітність фіброміома матки, кисти яйників?

В деяких випадках дана патологія може не впливати на репродуктивну функцію жінки, в інших – заважати, а в деяких ситуаціях вагітність може стимулювати розвиток патологічного процесу. При даній патології лікар в кожному конкретному випадку має прийняти рішення, який метод лікування запропонувати пацієнту, або, можливо обійтись без такого.

При якій жіночій патології рекомендується внутрішньоматкова інсемінація?

Дана маніпуляція при жіночій патології не використовується. Її рекомендують при деякій чоловічій патології та при шийкових факторах несумісності.

Чи можуть поліпи ендометрію бути причиною безпліддя?

Так. Вони порушують процеси нормального функціонування ендометрію, підтримують запальний процес і не дають вагітності прижитися в матці.

Як впливає патологія щитовидної залози на репродуктивну функцію?

Щитовидна залоза є диригентом обмінних процесів та імунітету в організмі. Тому патологія цього органу часто приводить до безпліддя. В нашій практиці є багато прикладів, коли діагностика з наступною корекцією порушень функцій щитовидної залози давала можливість пацієнткам вагітніти ще до лікування жіночої сфери.

Як вибрати клініку для екстракорпорального запліднення?

Краще всього прийняти до уваги рекомендації вашого лікаря репродуктолога, він має разом з вами оцінити переваги клініки при вашій патології. Хоча, деякі лікарі можуть мати особистий інтерес при направленні пацієнта в конкретну клініку.
Тому є ряд критеріїв для оцінки пацієнтом клініки, яким повинні відповідати такі медичні заклади:
 1.  Наявність позитивних результатів ( інформація має бути достовірною, отриманою від офіційних звітів по МОЗу або від знайомих, інтернету довіряти не варто).
 2.  Наявність лікарів з великим досвідом і гарними результатами (тут можна звертати увагу на відгуки та участь з виступами на конгресах по репродукції).
 3.  Наявність прийнятих в світовій практиці підходів (наприклад, якщо вам з гідросальпінксом, поліпами, невизначеним АМГ пропонують вступати в програму ЕКЗ, то вірогідність результату дуже низька).
 4.  Вартість процедур має бути в розумних середніх цінах.
 5.  Наявність європейських сертифікацій та іноземних власників також може говорити про достатньо високий рівень закладу.
Для того, щоб це все оцінити, потрібно посидіти трохи в інтернеті та пройти первинні консультації хоча б в двох різних клініках.

Що робити, якщо пацієнт не має можливості або йому незручно неодноразово відвідувати клініку, розміщену в іншому регіоні?

Є варіанти етапного лікування та проведення програми екстракорпорального запліднення. Наприклад, в Рівному можна пройти повне обстеження та програму стимуляції ЕКЗ, які тривають біля 2-х місяців і потребують до 10 відвідувань: лікар–репродуктолог проводить їх на місці, у Рівному, за схемами і підходами клініки. І тільки на забір яйцеклітин для запліднення і наступний перенос ембріонів через 3 чи через 5 днів потрібно їхати в клініку ЕКЗ.

Які переваги обстеження та лікування в медичному центрі «Ваше здоров᾽я» в Рівному?

Ми працюємо по стандартах Європейської асоціації лікарів репродуктологів, тому в нас ви зможете отримати консультацію по підходах, прийнятих у більшості Європейських клінік, які увібрали підтверджені практикою ефективні методи діагностики та лікування. Ми проводимо повний об᾽єм діагностичних та лікувальних маніпуляцій, починаючи від загальногінекологічних обстежень і перевірки маткових труб і аж до лапароскопічних операцій і проведення ЕКЗ етапним методом в співпраці з провідними спеціалістами-репродуктологами України:
При цьому наші пацієнти позбавлені дискомфорту постійних переїздів і вірогідності тривалого очікування під кабінетом лікаря в клініках інших регіонів.

Що саме робиться в м. Рівному, а що за його межами?

Обстеження і лікування безпліддя в Рівному проводить лікар акушер-гінеколог репродуктолог Корчак Ігор Ярославович згідно рекомендацій Європейської Асоціації Репродуктологів.

На першому етапі проводиться ретельна сучасна діагностика чоловіка і жінки, починаючи з повного анамнезу, увага приділяється перенесеним захворюванням інфекційного характеру (хламідіоз, гонорея, мікоплазмоз та інші), способу життя, системним захворюванням, хірургічному втручанню, яке могло викликати труднощі при зачатті - всі методи діагностики відповідають західноєвропейським стандартам якості.

Повний об’єм лабораторних аналізів, ультразвукових та інструментальних обстежень а також медикаментозне лікування та стимуляції ми проводимо на місці, для цього у нас є найсучасніше обладнання.
 • Консервативне лікування жінки (лікування ендокринної патології, гормональна терапія, стимуляція овуляції)
 • Консервативне лікування чоловіка (стимуляція сперматогенезу)
 • Консервативне лікування повинно продовжуватися не більше одного року (з часом яєчники жінки виснажуються і тоді можливі тільки донорські програми). Біля 70%  пар отримують результат на даному етапі.
На базі відділень хірургії, рентгендіагностики обласного діагностичного центру ім. В. Поліщука ми виконуємо метросальпінгографію – перевірку прохідності маткових труб з фіксацією результатів на рентгенівських знімках.

На другому етапі, якщо є покази і неефективне медикаментозне лікування, проводимо оперативне лікування з лапароскопічним доступом та технологією ультразвукового скальпеля для відновлення функції яєчників та маткових труб на базі відділення хірургії обласного діагностичного центру ім. В. Поліщука. Там же проводяться деякі операції при патології чоловічої сфери, малоінвазивні ендоскопічні оперативні втручання:
 • Гістероскопічні операції ( видалення поліпів, субмукозних фіброматозних вузлів в порожнині матки)
 • Лапароскопічні операції ( видалення кіст яйників, лікування спайкової непрохідності труб, ендометріозу і ін.)
Консервативне лікування повинне продовжуватися не більше одного року (з часом яєчники жінки виснажуються і тоді можливі тільки донорські програми.) Біля 70%  пар отримують результат на даному етапі. Не у всіх випадках, особливо якщо патологічні зміни виникли давно і привели до незворотніх змін, можливо добитися результату. Тоді рекомендується наступний третій етап – екстракорпоральне або штучне заплідненя.
 • Екстракорпоральне запліднення in vitro з переносом ембріону в порожнину матки (ЕКГ)
 • Інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда в яйцеклітину (ICSI)
Для пацієнтів цієї групи у нас є цікаві пропозиції: етапне ведення екстракорпорального запліднення в співпраці з кращими спеціалістами провідних репродукційних клінік України. При цьому весь період підготовки і стимуляції пацієнти проходять у нас і тільки на пункцію та перенос  ембріонів відвідують відповідні клініки.

 Які переваги у пацієнта при цьому?

Психологічно легше переносити лікування без постійних поїздок в інше місто; можливість вибрати лікаря і клініку з великим практичним досвідом і хорошими результатами роботи; фінансові вигоди – крім економії на поїздках ми пропонуємо нижчі ціни на послуги та можливість оптових знижок на медикаменти; ми можемо, на відміну від спеціалізованих клінік, більше часу приділити пацієнту. Завдяки успіхам сучасної репродуктивної медицини безпліддя перестало бути неминучістю - у багатьох випадках ця проблема переборна, щорічно ми допомагаємо десяткам пацієнтів з порушеннями репродукції стати батьками.

Що основне треба отримати пацієнту під час візиту до лікаря?

Основне - це вчасно виставлений правильний діагноз з подальшим вибором правильної тактики лікування. В світі зараз асоціаціями репродуктологів розроблені чіткі схеми і стандарти, які десь приблизно в 95% дозволяються справитися з проблемою. В Україні ж міністерські накази і протоколи в багатьох випадках вимагають від лікарів підходів, які давно застаріли і дуже часто не ефективні або навіть шкідливі. Ми працюємо по рекомендаціях Європейської Асоціації Репродуктологів, їх притримуються і провідні репродукційні клініки України, з якими ми співпрацюємо.

Інтерв’ю з лікарем опубліковано на сайті "ВСЕ-чесні новини" за 06.09.2015:
"Лікар УЗД, акушер-гінеколог із багаторічним стажем Ігор Корчак, дає рекомендації яким чином сімейним парам варто розпочати боротися із проблемою безпліддя та що варто знати перш ніж розпочати лікування."

 ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ПАРИ З ПРОБЛЕМОЮ БЕЗПЛІДДЯ

Лікар-репродуктолог допоможе підібрати оптимальний і максимально ефективний шлях для подружжя отримати здорове потомство. На першому етапі проводиться ретельна сучасна діагностика чоловіка і жінки - всі методи діагностики відповідають західноєвропейським стандартам якості.
Після встановлення причини безпліддя обирається шлях її подолання, застосовуючи всі можливі на сьогоднішній день методики.
 • Консервативне лікування жінки (лікування супутньої ендокринної патології, гормональна терапія, стимуляція овуляції)
 • Консервативне лікування чоловіка (стимуляція сперматогенезу)
 • Малоінвазивні ендоскопічні оперативні втручання:
 • Гістероскопічні операції ( видалення поліпів, субмукозних фіброматозних вузлів в порожнині матки і ін.)
 • Лапароскопічні операції ( видалення кіст яйників, лікування спайкової непрохідності труб, лікування ендометріозу і ін.)
 • Екстракорпоральне запліднення in vitro з переносом ембріону в порожнину матки (ЕКЗ)
 • Інтрацитоплазматичне введення сперматозоїда в яйцеклітину (ICSI)
У нашій області, як і в Україні та світі, майже кожна п’ята пара має проблеми або з безпліддям, або з виношуванням плоду. Тоді як десять років тому такі проблеми мало кожне десяте подружжя. До того ж на безпліддя однаковою мірою страждають як жінки, так і чоловіки. На здатність зачаття дитини впливають різні чинники. Причиною чоловічого безпліддя часто є генетичні порушення. Серед причин непліддя у жінок на першому місці - непрохідність або відсутність маткових труб, порушення овуляторного циклу, порушення слизової матки. Появі малюка нерідко заважають киста яйників, поліпи в матці, гормональні збої, інфекційні хвороби. У більшості сімей це перша вагітність, хоча звертаються і ті пари, які вже мають дітей. 
Відповідно до рекомендацій провідних професійних асоціацій і міжнародних організацій (ВОЗ, ESHRE, ASRM), слід запідозрити безпліддя і приступати до обстеження та лікування пацієнтів у наступних випадках:
 1. за відсутності вагітності протягом 12 місяців активного статевого життя у пацієнток до 35 років і протягом 6 місяців у пацієнток після 35 років без застосування контрацепції;
 2. ще до закінчення вищезгаданих термінів за наявності чинників, які знижують фертильність.
Діагностика пари з проблемою безпліддя починається з повного анамнезу, при якому особлива увага приділяється перенесеним захворюванням інфекційного характеру (хламідіоз, гонорея, мікоплазмоз та інші), способу життя, системним захворюванням і хірургічних операцій, які могли викликати труднощі при зачатті.

Докладніше дивіться на нашому сайті  Лікування безпліддя, ЕКЗ

http://bezpliddia.yolasite.com/

Для з'ясування причини непліддя необхідно залучати до дослідження як чоловіка так і жінку

Cучасні підходи до діагностики жіночого безпліддя, засновані на знанні фундаментальних основ репродуктивної системи жінки, що припускають зниження репродуктивного потенціалу і здатності до зачаття із збільшенням віку. До чинників, які знижують фертильність належать:
 • Порушення менструального циклу;
 • Трубні вагітності в анамнезі;
 • Резекція яєчників та інші операції на органах малого тазу або черевної порожнини;
 • Випадки, коли оваріальний резерв знаходиться у стані близькому до виснаження (після 40 років, після променевого лікування або хіміотерапії у молодих жінок та ін.)

ОБСТЕЖЕННЯ ЖІНОК:

 •    Збір анамнезу щодо перенесених захворювань, регулярності менструального циклу і т.д.;
 •   Фізичний огляд для з’ясування ознак порушень розвитку статевої системи і симптомів, при яких може бути безпліддя;
 •       Діагностика гормонального фону жінки;
 •       Діагностика шийкового фактору безпліддя;
 •       Діагностика прохідності маткових труб;
 •       Діагностика маткових чинників безпліддя.
Ехосальпінгографія – це високоінформативний та атравматичний метод, який застосовують для оцінки прохідності маткових труб. Суть цього методу полягає в тому, що в матку за допомогою спеціального катетра вводиться контрастна речовина і під ультразвуковим контролем спостерігається рух рідини по маткових трубах. Процедура проводиться амбулаторно і не потребує госпіталізації. Якщо рідина не потрапляє в труби, не заповнює їх повністю, або не виділяється з труби – діагностується трубна непрохідність.
Метросальпінгографія  - це рентгенологічне дослідження порожнини матки і прохідності труб за допомогою штучного їх контрастування. За рентгенограмою оцінюють стан каналу шийки матки, положення матки, конфігурацію і розмір її порожнини, розташування і прохідність маткових труб. Метросальпінгографія в гінекологічній практиці застосовується у випадках, коли інформативності гінекологічного абдомінального УЗД може виявитися недостатньо, наприклад, при патологіях і захворюваннях фаллопієвих труб, придатків, шийки або порожнини матки.
Гістероскопія – ендоскопічний метод, що дозволяє візуально оцінити порожнину матки. Даний метод дає можливість з високим ступенем точності вивчити стан слизової тіла матки, гирл маткових труб, виявити в порожнині матки патологічні утворення: підслизові міоми, поліпи ендометрія, ракові пухлини слизової, фрагменти хоріона або плода після штучного або самовільного переривання вагітності, тканини плаценти. Оцінити рельєф і діагностувати вади розвитку, підслизові вогнища ендометріозу. Під час проведення гістероскопії проводиться біопсія – забір шматочка тканини внутрішньої оболонки матки для дослідження під мікроскопом (гістологічне дослідження).

ОБСТЕЖЕННЯ ЧОЛОВІКІВ

При обстеженні чоловіків перш за все необхідно зробити спермограму. Аналіз сперми дозволяє лікарям діагностувати клітинний склад сперматозоїдів, їх рухливість, морфологію і кількість. При цьому встановлюються наступні порушення:
 •         Малий об'єм еякуляту (олігоспермія).
 •         Мала кількість сперматозоїдів в еякуляті (олігозооспермія).
 •         Повна відсутність сперматозоїдів (азооспермія).
 •         Низька рухова активність сперматозоїдів (астенозооспермія).
 •         Високий вміст сперматозоїдів з порушеною морфологічною структурою (тератозооспермія).
При тератозооспермії, як додатковий метод діагностики визначають ступінь ДНК-фрагментації сперматозоїдів  - виявлення сперматозоїдів із пошкодженим генетичним матеріалом. Чим більший показник фрагментації ДНК, тим нижча цілісність генетичного матеріалу в сперматозоїдах та менше шансів на вагітність.
При порушеннях в спермограмі чоловіка, виконують також лабораторні дослідження - визначають рівень статевих гормонів, гормонів щитовидної залози та ін.
Для виключення несумісності партнерів призначається спеціальний аналіз на безпліддя (посткоїтальний тест) та визначення антиспермальних антитіл.
Хотілось би сказати парам, перед якими постала проблема безпліддя, що не слід розчаровуватись. Варто звернутись до висококваліфікованих фахівців, які допоможуть досягти бажаного.

ДОПОМІЖНІ РЕПРОДУКТИВНІ ТЕХНОЛОГІЇ

Материнство  –  це обов’язкова умова цілісності та гармонійності особистості  жінки. На заваді материнству може стати безпліддя, але сучасна репродуктологія майже на 100% його долає. Репродуктологія України — одна з небагатьох галузей вітчизняної медицини, що стоїть врівень з європейською, використовує абсолютно всі технології, які є в передових країнах світу, а в багатьох клініках апаратура навіть краща, ніж за кордоном. Завдяки штучному заплідненню на сьогодні у світі народжено 5,5 млн дітей. Усі вони цілком здорові, а багато з них уже народили власних діток.

 Про безпліддя, ЗІВ та інші допоміжні репродуктивні технології розповідає Михайлишин Любов Олегівна, завідувач відділення репродуктології клініки "Альтернатива" - патнера нашого МЦСТ "Ваше здоров’я", у співпраці з яким у нас вийшло 80% вдалих спроб ЕКЗ! - розум, такт, глибоке знання теми.
Рекомендуємо послухати!
Інтерв’ю з
к.м.н. Л.О. Михайлишин, лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, спеціаліст УЗД  в ефірі Radio SKOVORODA у передачі "Люди з Андрієм Чемесом"
Кандидат медичних наук Михайлишин Любов Олегівна, завідувач відділення репродуктології клініки репродукції людини «АЛЬТЕРНАТИВА», лікар акушер-гінеколог, репродуктолог, спеціаліст УЗД, автор 2 патентів та 13 наукових публікацій. Член ESHRE, АSRM, УАРМ, представник України в національному комітеті Європейської асоціації репродуктивної медицини та ембріології.

IVF  або ЗІВ  —  запліднення in vitro (IVF - in vitro fertilization, стара назва ЕКЗ - екстракорпоральне запліднення) метод лікування безпліддя, при якому зачаття (злиття, «зустріч» двох статевих клітин) відбувається поза організмом жінки.
ІКСІ (ICSI-Intracytoplasmic Sperm Injection) - методика штучного запліднення, при якій в яйцеклітину за допомогою мікроманіпуляторів .вводится один сперматозоїд. Цей метод ДРТ став революційним у лікуванні чоловічого безпліддя і дав можливість багатьом парам не вдаватися до використання сперми донора.
Підготовка та етапи процедури ідентичні, різниця починається тільки в ембріологічному боксі.

Показання для проведення IVF:

 • Відсутність або непрохідність маткових труб
 • Спайковий процес
 • Ендометріоз
 • Синдром полікістозних яєчників
 • Зниження якісних і кількісних характеристик сперми
 • Ідіопатичне безпліддя
 • Необхідність проведення преімплантаційної діагностики для виключення можливості народження дитини зі спадковою патологією

Показання для проведення ІКСІ:

 •  Істотне зниження показників спермограми
 • Відсутність або низька якість запліднення у програмі ЕКЗ
 • Невдалі попередні спроби ЕКЗ
 • Робота із сперматозоїдами отриманими при пункції яєчка або придатка

Протипоказання для проведення:

 • Аномалії розвитку, екстрагенітальні захворювання, при яких неможливе виношування вагітності
 • Новоутворення
 • Гострі запальні процеси будь-якої локалізації
 • Інфекції статевих шляхів

ВАГІТНІСТЬ  ПІСЛЯ  ЕКЗ

Хоча вагітність і є природним процесом, перебудова всього організму може викликати різні хворобливі стани, змінити смаки і пристрасті. Всі вони викликані вагітністю і після пологів минуть. На даному етапі необхідно знати, як згладити їх вплив, запобігти і як полегшити стан. Нарешті Ви вагітна! Але з часом до усвідомлення цього щастя починає додаватися неспокій: як триватиме очікування народження дитини? І це має підстави, адже традиційно вагітності після лікування безпліддя відносять до категорії високого ризику переривання.
Багато в чому це відбувається через те, що на екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) приходять жінки, які вже мають ті чи інші проблеми із репродуктивним здоров’ям. До того ж, після ЕКЗ набагато частіше зустрічаються двійні. Це також є додатковим навантаженням на жінку, яка під час вагітності потребує обережності та більш уважного ставлення до себе.
Не варто турбуватись надміру через усе це, адже у переважній більшості випадків вагітність закінчується благополучно. На ранніх строках вагітності Ви отримуватимете спеціальні гормональні препарати, які будуть підтримувати вагітність та поступово зроблять її такою, що не відрізнятиметься від «звичайної». Скоріш за все, з початку другого триместру ведення вагітності буде таким самим, як і для всіх вагітних жінок. Ультразвукові дослідження, проведення аналізів, частіші на ранніх строках, ніж при «звичайній» вагітності, поступово проводитимуться із стандартною частотою.
Але недбалість неприпустима на будь-якому строці, не можна забувати, яким чином Вам та Вашому чоловікові довелося отримувати цю вагітність. Основою вдалого закінчення вагітності є суворе дотримання рекомендацій Вашого лікаря.

Кесарів розтин при пологах після ЕКЗ – буде чи ні?

Коли екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) лише з’являлося, а відбувалося це майже 30 років тому, акушери для пологів практично завжди вдавалися до цієї операції. Але з тих пір народилося вже більше 2 мільйонів дітей, і до ЕКЗ-пологів почали ставитися спокійно. Зараз кесарів розтин роблять лише за показаннями, у більшості випадків намагаючись провести народження дитини звичайним шляхом.

ЛІКУВАННЯ ЖІНОЧОГО БЕЗПЛІДДЯ

Причини ендокринного і анатомічного непліддя

Жіноче непліддя – це стан, що характеризується відсутністю вагітності протягом 12 місяців, при регулярному статевому житті, без контрацепції, за умови, що чоловік фертильний (здоровий).
Принципово жіноче непліддя поділяється на 3 важливі групи:
 1. ендокринне;
 2. анатомічне;
 3. змішане.
Якщо об’єктивну причину непліддя знайти не вдалось, то мова може йти про «непліддя неясного ґенезісу». Все ендокринне непліддя об’єднує стан ановуляції (відсутність дозрівання і/або вивільнення яйцеклітини з яйника.

Ендокринне непліддя  

Найрозповсюдженіші захворювання ендокринної патології , що спричиняють ановуляцію, такі:
 1. гіпертестостеронемія – надлишок в крові жінки чоловічих статевих гормонів різного ґенезу;
 2. гіперпролактинемія - надлишок в крові жінки гормону, що викликає утворення та виділення молока з грудних залоз жінки;
 3. недостатність центральних гормонів найважливіших залоз людини – гіпофіза і/або гіпоталамуса;
 4. ізольована недостатність естрогенів і/або прогестерону;
 5. гіпер/гіпотеріоз, тобто, дисфункція щитовидної залози;
 6. ожиріння.
 Одним з найважливіших симптомів жіночого ендокринного непліддя є нерегулярний місячний цикл, а на УЗД у таких жінок можна в 90% випадків знайти картину склерополікістозу яйників.

Анатомічне непліддя 

Анатомічне непліддя характеризується перешкодою на шляху проходження сперматозоїдів до яйцеклітини і, навпаки, яйцеклітини до сперматозоїдів. В результаті запліднення або не можливе, або запліднена яйцеклітина не може потрапити в матку для нормального розвитку ембріона. Запліднена яйцеклітина гине і «розсмоктується» в черевній порожнині жінки. Причинами такого непліддя можуть бути хвороби/процеси:
 1. наприклад, жінці в 20 років зробили діатермоконізацію шийки матки з приводу її «ерозії», в наслідок цього, канал шийки матки облітерувався («заріс») – результат: сперматозоїди не можуть потрапити до яйцеклітини, внаслідок анатомічного дефекту, що утворився на місці проведеної операції;
 2. жінка перенесла «гонорею» або «хламідіоз» – як наслідок, у неї облітерувались (закоркувались) дистальні відділи маткових труб, яйцеклітина не може зустрітись із сперматозоїдом, вона не потрапить в порожнину матки;
 3. будь-яке перенесене оперативне втручання на органах черевної порожнини (апендектомія, резекція яйника, позаматкова вагітність) залишає після себе слід – злуковий процес, що також порушує анатомію жіночих статевих органів, як наслідок, розвивається злукове, анатомічне непліддя. 
Крім того, будь-які захворювання, що передаються статевим шляхом, викликають злуковий процес між органами малого тазу. Злуки - це перетяжки, плівки, що огортають внутрішні статеві органи жінки, вони фіксують яйники та труби і нормальні функції цих органів (транспорт, вловлювання, «збирання» заплідненої яйцеклітини) стають неможливими. Для дисфункції маткових труб, яйників, іноді «вистачає» перенесеного в підлітковому віці «запалення», про яке жінка може не здогадуватись і потім, нажаль, десятками років лікувати непліддя.

В групу анатомічного непліддя входять також вроджені аномалії будови статевих органів або просто їх відсутність.

Змішане непліддя

Прикладом змішаного непліддя є ендометріоїдна хвороба (ендометріоз). Внаслідок гіперестрогенемії не відбувається овуляція, а якщо відбувається, то злуковий процес органів малого тазу, яким характеризується ендометріоз, перешкоджає нормальному транспорту яйцеклітини/ембріона в порожнину матки.
Жінка перенесла аборт – як наслідок ендокринна дисфункція + ушкодження базального шару ендометрія = змішана форма непліддя.
Сьогодні існують засоби для попередження злукового процесу в черевній порожнині, які зареєстровані на Україні.

ВИКОРИСТАННЯ УЗД для ДІАГНОСТИКИ БЕЗПЛІДДЯ

Останніми роками в гінекології в цілому і при лікуванні безпліддя зокрема широкого поширення набуло ультразвукове дослідження органів малого тазу (УЗД). В Медичному центрі сучасних технологій  "Ваше здоров’я" проводять УЗД  на найсучаснішому обладнанні. Але можливості апаратури – це далеко не все, якщо працює за нею непрофесійний лікар. Лікарі, що спеціалізуються на пренатальній діагностиці в нашому медичному центрі – це талановиті, навчені спеціалісти з великим стажем клінічної роботи, заключенням яких довіряють і керуються більшість акушер-гінекологів Рівненщини і Західної України.  У нас пацієнти можуть отримати консультацію лікаря-репродуктолога, пройти комплексне обстеження для з’ясування причин безпліддя і підбір оптимальних методів лікування.
УЗД дає унікальну можливість "побачити" матку, труби, яєчники, об'єктивно оцінити їх структуру і функцію. Цінність цього дослідження полягає в тому, що воно досконале, безболісне і неінвазивне, тобто, не пов’язане з введенням будь-яких інструментів або вживанням будь-яких препаратів і завдяки цьому абсолютно безпечне.
Зараз в гінекології практикуються два види ультразвукових досліджень: через передню черевну стінку і через піхву (вагінальне). Перше, хоча і пов'язане з деяким дискомфортом через необхідність тугого наповнення сечового міхура, дає хорошу оглядову картину органів малого тазу. Вагінальне УЗІ дозволяє в деталях розглянути всі структури без будь-якої попередньої підготовки.
Ультразвукове дослідження - один з сучасних, високоінформативних і широко доступних методів дослідження в акушерстві і гінекології. Метод заснований на принципі ехолокації. Спеціальний датчик випромінює ультразвукові коливання, які, відбиваючись від досліджуваних органів, приймаються тим же датчиком. За допомогою комп'ютерної обробки на екрані апарату виходить зображення певного перетину органу, що вивчається. Ультразвуковий датчик випромінює лише 0,1% часу, решту часу він знаходиться в режимі прийому. Тому УЗІ є нешкідливим методом дослідження не лише для жінки, але і для її майбутньої дитини і може проводитися багато разів.

Що показує УЗД органів малого тазу у жінок:

 • - причини болю в животі і вагінальну кровотечу;
 • - запальні процеси органів малого тазу;
 • - розташування внутрішньоматкової спіралі;
 • - розмір і форму матки;
 • - розмір і форму яйників;
 • - стан і форму яйників під час лікування безпліддя;
 • - підтвердження вагітності і характер її протікання;
 • - довжину каналу шийки матки при ризику передчасних пологів;
 • - перевірка набряків, виявлених під час огляду;
 • - перевірка фібром матки, їх зростання.
Докладніше дивіться на нашому сайті Медичного Центру "Ваше здоров’я" 
http://diagnosis.yolasite.com/3.php
 

УЗД ПРИ ВАГІТНОСТІ

Виношування дитини - дуже відповідальний період в житті жінки, коли варто зважено підходити до стану свого здоров’я і здоров’я плода. Вчасна і точна діагностика в період вагітності  забезпечує проведення адекватної терапії, попереджує ускладнення при пологах і може допомогти врятувати життя породіллі і немовляти.
Одним з основних методів обстеження вагітних є ультразвукова діагностика.
Існує ряд вагомих причин, чому вагітні жінки обирають Медичний центр сучасних технологій  "Ваше здоров’я" і проходять обстеження саме тут.
Це – ультразвуковий сканер експертного рівня “ GE VOLUSON 730”, який вважається «золотим стандартом» сканерів для ультразвукової діагностики акушер-гінекологічної патології в світі. (До речі, таких апаратів на даний час в Україні лише кілька.) Він дозволяє проводити надточну діагностику на ранніх термінах вагітності: вад розвитку серця з 8 тижнів, вад нервової трубки з 10 тижнів, а також проведення ретельної діагностики порушень у будові скелету плоду. Апарат дозволяє проводити 4 види допплерометрії, тобто дає можливість в реальному часі оцінити роботу сердечка та судин плоду, пуповинний кровотік, дати оцінку навколоплідних вод (УЗ-амніоскопія). Апарат має функцію 3D, тобто тривимірного зображення, а також функцію 4D , яка дозволяє бачити плід і його рухи в реальному часі, це дозволяє відслідкувати поведінку плоду внутрішньоутробно, по якій зараз у світі дають оцінку не тільки фізичному розвитку плоду, а і його психічному розвитку. Саме 4D оцінка розвитку плоду є вирішальною у встановленні  як рідкісних генетичних вад так і рутинної «великої» патології його центральної нервової системи.

ЛІКУВАННЯ всіх форм НЕПЛІДДЯ у чоловіків та жінок

ЛІКАР АКУШЕР-ГІНЕКОЛОГ ВИЩОЇ КАТЕГОРІЇ, РЕПРОДУКТОЛОГ, ЛІКАР УЗД Корчак Ігор Ярославович
телефони для попереднього запису

(0362) 43-83-10,
(050) 435 21 82,
(096) 391 97 08,
(0362) 64-24-11,
(050) 435 21 69,
(097) 183 13 48.

Девіз МЦСТ "Ваше здоров’я":
якісне обстеження - правильний діагноз - ефективне лікування!

Немає коментарів:

Дописати коментар